Йога Варна
Влез    Форум    Потребители   Търсене    Въпроси/Отговори

Начало форум » Култура » Изкуство

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Мнение Публикувано на: Съб Ное 06, 2010 1:44 pm 
Администратор
Аватар

Попаднах на една много интересна притча
и реших да я споделя с вас:

"Някога много отдавна Дяволът се разхождал по върха на Планината.
Там той видял Ангел, в образа на прекрасна белокрила девойка.
Ангелът бил толкова красив, че Дяволът се влюбил в него от пръв поглед.
Ангелът,който дотогава не бил виждал Зло, у...дивено погледнал Дявола и попитал:
- Къде са ти крилата?...
- Аз нямам крила-отвърнал Дяволът.
- А ореол?
- И това нямам.
- А какво имаш?
- Имам сърце!-казал Дяволът.
- И искам да ти го подаря.
- Но защо? - изненадал се Ангелът
.- Защото те обичам, а този, който обича, може да подари не само сърцето, а и душата си.
Тогава Ангелът се замислил и попитал:
- А готов ли си да умреш заради мен?
- Готов съм да пожертвам заради теб безсмъртието си! - отвърнал Дяволът
.Ангелът смутено погледнал Дявола и казал:
- Мога да пожертвам за любимия крилата си.
Тогава Дяволът извадил сърцето си от гърдите и го подал на Ангела:
- Вземи го, твое е!
А Ангелът приемайки сърцето на Дявола, откършил крилете си и те падналина земята. Пухът от тях се разлетял във въздуха и смесвайки се спадащите снежинки, се слял с виелицата. Топлината от сърцето на Дявола разтопила снежинките и ги превърнала в мъгла на върха на Планината. Сърцето горяло в тъмната нощна мъгла като огромен огън.
- Коя си сега, без крила? - попитал Дяволът Ангела.
- Аз ... съм човек-скромно казал Ангелът.
- Тогава искам да те взема с мен в Ада, за да бъдем завинаги заедно!
-Съгласна съм, но позволи ми преди това да се простя с хората, коитоживеят под моята Планина. Толкова често им помагах с реколтата, лекувахдецата им, спасявах от болести и възрастните, че много ги обикнах ...
- Добре,- казал Дяволът - може ли да дойда с теб?
- Не, -казал Ангелът -когато те видят, хората ще се уплашат и ще се разбягат. Ще ида сама
.Ангелът се спуснал в подножието на планината и се отправил към селото. Хората боязливо гледали странната девойка в белоснежни одежди.
- Коя си ти?
- Аз съм Ангел -отвърнала девойката.
- Отлитам от вас и дойдох да се сбогувам.
- Не ти вярваме! Ангели не съществуват.
- Но как така?
-Ти не си Ангел. Нямаш крила.
- Но аз бях! Не помните ли как ви помагах по време на суша, довеждайки дъжда?
- Не е вярно. Дъждът идваше сам.- Не помните ли как лекувах децата ви, когато боледуваха?
- Не е вярно. Изцеляваха ги лекарствените треви.
- Не помните ли как събирах влюбените сърца, които се стесняваха да разкрият един друг чувствата си?- Не е вярно. Хората сами съединяват сърцата си.
- Значи не ми вярвате? -разплакал се Ангелът.
- Не само че не ти вярваме, а смятаме, че си вещица.
- Но защо? Аз ви носих само добро!
- Не ни трябва твоето Добро! Ние сами знаем какво е Добро и какво Зло. Ти си вещица, дошла тук, за да ни изкушава
...Пребилия с камъни, до смърт. Дяволът, виждайки това, се спуснал от върха наПланината в селото. Но било вече късно. Ангелът умрял в ръцете му.
- Защо я убихте? -изригнал гневът му.
- Тя беше вещица!
- Но нима тя не ви каза, че е Ангел небесен?
- Каза ни, но ние не и повярвахме.
- Тогава ще ви се наложи да повярвате, че аз съм Дявола!-разгневено изкрещял той, ридаейки над тялото на убитата девойка.На него хората повярвали, защото той поразил селото с камъни, падащи отнебесата, а жителите му с мълнии.
После взел на ръце убитото момиче исе изкачил на върха на Планината. Сърцето й не биело. Той я положил подмистичния огън, сложил в ръцете и дяволското си сърце и я покрил сангелския пух.
И днес Ангелът лежи на върха на Планината, а Дяволът ходи на гроба му и с часове плаче над него, защото Злото може да обикнеДоброто, както и Доброто може да обикне Злото, защото едното не можебез другото, а Любовта е тази, която обединява тези две понятия и само Любовта е вечна."

Върнете се в началото 
 Профил Изпрати лично съобщение  

Мнение Публикувано на: Съб Ное 06, 2010 1:44 pm 
Администратор
Аватар

На един сиромах човек му се родило дете. Той много се зарадвал и решил да му намери най-справедливия човек на света за кръстник.
И тръгнал тоя сиромах да търси най-справедливия човек.
На един кръстопът го срещнал белобрад старец.
– Къде така, байо? – попитал старецът.
– Така и така, роди ми се дете – рекъл сиромахът. – Обичам го много, искам да излезе нещо от него и затова реших да му намеря за кръстник най-справедливия човек на земята.
– Да го кръстя аз! – казал старецът.
– Кой си ти?
– Аз съм Господ.
Сиромахът помислил, помислил и рекъл:
– Не, ти не можеш да кръстиш моето дете, защото си несправедлив. На едни даваш много, на други нищо не даваш. Едни, по твоя воля, без да работят, тънат в разкош и богатство, а други през цял живот се мъчат и умират от глад и сиромашия. Не ми се сърди, че не те искам за кръстник.
И сиромахът тръгнал нататък. Срещнал го друг старец.
– Къде така, байо?
– Търся кръстник за детето си, по искам той да бъде най–справедливият човек.
– Да го кръстя аз! – рекъл старецът.
– Кой си ти?
– Аз съм свети Петър.
– И тебе те не искам – отговорил сиромахът, – и ти не си справедлив: едни пущаш в рая, други не пущаш.
И тръгнал сиромахът пак да върви. Срещнал го един момък.
– Къде така, байо?
– Търся кръстник за детето си, по искам той да бъде най-справедливият.
– Да го кръстя аз!
– Кой си ти?
– Аз съм Арахангел Михаил, който взема душите на хората.
– Добре! – казал сиромахът. – Приемам те за кръстник. Ти си справедлив. Твоята ръка нанася смърт, без да жали някого, без да гледа богат и сиромах, млад и стар, праведен и грешен. Ти си еднакъв за всички.
Сиромахът завел Арахангел Михаил у дома си. Арахангел Михаил кръстил детето и казал на сиромаха:
– Ти обичаш справедливостта, но си сиромах. Искам да ти направя едно добро: да станеш богат и да живееш добре. Ти ще се обявиш за лекар. Тебе ще те викат при много болни и ще ти дават пари. Когато идеш да лекуваш някого, ще гледаш добре, ако ме видиш при краката на болния, лекувай го с каквото намериш за добре – той ще оздравее. Ако ме видиш при главата на болния – откажи се да го лекуваш и знай, че му е дошла смъртта.
Арахангел Михаил благословил сиромаха и си отишъл.
От тоя ден сиромахът се прочул като чуден лекар. Повикат го при някой болен. Той, ако види Арахангел Михаил при краката му, лекува го с водица, тревица – и болният оздравее. Ако види Арахангел Михаил при главата па болния, той каже на близките му да оставят всяка надежда, защото смъртта стои над него.
Като лекувал така, сиромахът получавал много пари и станал богат. А като станал богат, почнал да става несправедлив.
Веднъж се разболяла царската дъщеря. Провървели се най-прочути лекари по света – никой не можал да й помогне. Най-после повикали нашия лекар. Той отишъл при болната. Погледнал– Арахангел Михаил над главата й. Разбрал човекът, че смъртта й дошла, но му станало жал за нея, като я видял млада, хубава, мила, още нищо неразбрала от живота, и намислил да я спаси с хитрост.
– Вземете болната полека – казал той на слугите– и я обърнете така, че главата й да дойде на това място, на което й са краката.
Слугите обърнали болната.
Арахангел Михаил се усмихнал на хитростта на кумеца си и си отишъл.
Царската дъщеря подир няколко дни оздравяла.
Царят наградил богато лекаря; и от тоя ден той станал още по-прочут и спечелил още повече богатство.
Наскоро след това Арахангел Михаил се явил при кумеца си и му казал:
– Ти търсеше справедлив човек за кръстник на детето си, а сам стана несправедлив и с хитрост спаси царската дъщеря. Нейната свещ беше угаснала и само заради тебе тя бе благословена наново да се възобнови и да гори.
– Каква свещ? – попитал кумецът.
– Ела с мене, аз ще ти покажа – казал Арахангел Михаил, вземал кумеца си и го занесъл на опя свят. Там, върху едно безкрайно ширине, горели много свещи.
– Какви са тия свещи? – попитал кумецът.
– Това са свещите на живота – казал Арахангел Михаил. – Всеки човек, щом се роди, тук му се запалва по една свещ. Щом догори свещта му, това е знак, че трябва да отида да прибера душата му – животът му е вече привършен. Ето, виждаш ли големите, току-що запалени свещи? Това са свещите на новородените деца. Догорелите до половина са на ония хора, които са изживели вече половина от живота си, а съвсем догорелите вече свещи, които мъждеят и чакат всяка минута да изгаснат, са свещите на хората, чийто живот се вече свършва.
– Моли ти се, Арахангел Михаиле, покажи ми моята свещ – рекъл кумецът.
Арахангел Михаил му показал една свещ, която, вече догаряла, и му казал:
– Ето това е твоята свещ.
– Ами свещта на детето ми?
Арахангел Михаил му показал една съвсем голяма свещ, която току-що почнала да гори, и рекъл:
– Това е свещта па детето ти.
– Не можеш ли, куме – рекъл старецът, – да отрежеш малко от свещта на детето и да наставиш моята?
Ангелът се разсърдил и още веднъж му казал:
– Защо ти търсиш справедлив човек за кум, когато сам не си справедлив?
И като го грабнал, занесъл го пак на земята.
Човекът живял нащрек. Веднъж легнал болен. Над главата му дошъл Арахангел Михаил.
Човекът повикал жена си и казал да го обърнат и да положат главата му на мястото, дето са краката му. Жена му го послушала и го обърнала. Но Арахангел Михаил се преместил и застанал пак над главата му.
Тогава човекът се примолил и казал:
– Куме, остави ме още малко да поживея – да се порадвам на богатството си.
– Е, човече – казал му ангелът, – ти сам призна, че съм най-справедлив, че никого не жаля – ни беден, ни богат. Свещта ти е вече догоряла.
– Тогава да бъде волята ти! – рекъл човекът.
И Арахангел Михаил взел душата му.

Елин Пелин

Върнете се в началото 
 Профил Изпрати лично съобщение  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Начало форум » Култура » Изкуство