Йога Варна
Влез    Форум    Потребители   Търсене    Въпроси/Отговори

Начало форум » Обучение

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Мнение Публикувано на: Съб Май 15, 2010 1:17 pm 
Администратор
Аватар

Георги Георгиев
15.05.2010
монитор.бг
Темата за матурата по български език и литературата изтече в интернет ден преди зрелостния изпит, стана ясно вчера.
Две скандални съобщения, че зрелостниците ще пишат върху одата „Левски" на Иван Вазов, бяха публикувани в 17 и в 23 часа в четвъртък във форума BGHELP.
След изпита вчера родители и ученици оповестиха, че предварителната информация за темата се е търгувала за 600 лв., съобщи Дарик радио.
"Много ограничен кръг експерти знаят предварително формулираните теми", разясни за "Монитор" зам. просветният министър Милка Коджабашиева, помолена да коментира скандалните разкрития.
Изпитът започна в 8 часа, като по БНР беше съобщен единствено номерът на матурата: "Вариант 2" от общо 3 възможни алтернативи за избор. "Ще оповестим темата в края на изпитния ден", обявиха от просветното министерство.
Очертаващите се 4 часа в неизвестност изправиха на нокти майките на зрелостниците, които нетърпеливо чакаха децата си вкъщи. "Някой знае ли какво се падна, не издържам вече", писаха изнервените родители в интернет форумите.
Вълнението трая само час
Още в 9,10 пристигна първата информация от неизвестен потребител в коментарите на новинарския сайт "Дарик": "Темата е одата ''Левски'' от Иван Вазов ". По-късно предположението се потвърди от информация на МОМН с точната формулировка на темата: "Силата на словото в одата "Левски".
Догадките в началото на изпита светкавично предизвикаха интереса в интернет, а родителите и приятелите на зрелостниците се разровиха да търсят откъде изтичат предварителните данни.
И скоро стотици коментари се изляха върху "мистериозни" известия от миналата нощ във форумите, съдържащи произведението от матурата - одата "Левски".
Оказа се, че двама души изобщо не са били изненадани от резултата на жребия още в четвъртък вечерта. “Аз чух за “Левски” на Вазов от 2 места и "Гераците" на Елин Пелин. Склонен съм да вярвам за тях", гласи първото известие, разпратено в 17 часа до всички участници във форума BGHELP.
В 23 часа вечерта в четвъртък се появи по- категорично потвърждение за одата "Левски" от друг потребител, като този път е посочен и източникът на информацията - експерт от министерството на образованието: "Аз пък знам от човек, ходещ на уроци при експерт на МОН, че ще е "Левски", "Ветрената мелница" или "Да се завърнеш в бащината къща", уведомява потребителят "Ванко", чиято снимка съпровожда известието в интернет.
“Ще направим проверка по случая”
реагираха от просветното министерство веднага след острите реакции в мрежата.
От МОМН коментираха, че от минали години няма практика да се отварят и трите варианта от матурите, а останалите две теми в момента са заключени в сейф и няма как да се разбере дали освен Вазов в плановете за изпита са влизали и Дебелянов и Елин Пелин.
.
Милка Коджабашиева, зам.-министър на образованието Малцина знаеха темата

- Госпожо Коджабашиева, как ще коментирате изтичането на темите?
- Падна се наистина одата "Левски" на Вазов. Но по това, което ми казвате, разбирам, че по никакъв начин не е коментирана темата, по която учениците трябва да пишат на база одата "Левски" и коя е частта от одата. Не се е паднало цялото произведение и когато учениците пишат, ние ясно формулираме заданието. В случая е ясно какво е заданието - "Силата на словото". Това, което вие ми четете, е само произведението. В случая ние имаме откъс от него и конкретна тема. Няма нещо, което в момента да е притеснително.
- Кой знаеше предварително темите?
- Изключително ограничен брой хора са тези, които са знаели предварително темите.
- Не издадохте точната тема в 8 часа, но само след час изтече точната формулировка отново в интернет.
- Да. Тогава вече техническото време за размножаване на изпитния вариант беше изтекло. На практика в 9 имахме информация от всички училища, че са размножени листовете и реално е започнал изпитният ден.
- Какви наказания се предвиждат за изтичане на информация?
- Първо трябва да го докажем и да установим по безспорен начин какво се случва. Наказанието е едно-единствено. Може сам да се досетите какво е наказанието, в случай че някой се е опитал да опорочи държавен зрелостен изпит. Според мен това е изключително тежко нарушение.

.
Христина Георгиева: Готвих се за Вазов
http://www.bghelp.co.uk/modules/News/sh ... adid=40090

Прикачени файлове:
bginfo bghelp.jpg
bginfo bghelp.jpg [ 51.86 KiB | Прегледано 4001 пъти ]
Върнете се в началото 
 Профил Изпрати лично съобщение  

Мнение Публикувано на: Съб Май 22, 2010 12:10 am 

Май работата е който си плати ще продължи. :biggrin: :eusa_think:

Върнете се в началото 

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по